فریلنسری مسیری متفاوت با اگاهی وارد شوید

1400/03/04
MAGBOT +
فریلنسری مسیری متفاوت با اگاهی وارد شوید

امروزه دنیای دیجیتال به شدت در حال پیشرفت است و نمی‌توان رشد آن را در نظر نگرفت. کسب و کارهای بسیار زیادی تحت تاثیر آن بوجود آمدند و گسترش یافتند. یکی از این کارها، کارهای فریلنسری (freelancing) است که به شدت تحت تاثیر آن قرار گرفت. اگر برگردیم به دوران قبل از اینترنت و یا حتی دورانی که مردم زیاد با اینترنت آشنایی نداشتند، شاید کمتر کسی باور می‌کرد که بتواند یک فریلنسر شود و یا به طور فریلنسری کار کند اما با رشد سریع اینترنت و در دسترس بودن آن برای تمامی افراد، این باور نیز از بین رفت. 

شاید جالب باشد بدانید که اولین بار واژه فریلنس توسط چه کسی و به چه منظوری استفاده شد. سال ۱۸۱۹ میلادی نویسنده ای به نام والتر اسکات در کتابش به نام “Ivanhoe” از حاکم فئودالی نوشته است که به سربازان ارتشش لقب” فری لنس” (لنس در انگلیسی به معنای نیزه است) داده است. از همینجا مشخص می شود که در واقع در قدیم سربازانی که دارای مهارت جنگیدن بودند مهارت هایشان را در ازای مبلغی مشخص در اختیار دیگران قرار می دادند و برایشان می جنگیدند.


فریلنسر(Freelancer) کیست و فریلنسری چیست؟

فریلنسر به فردی می‌گویند که توانایی و مهارت انجام کل کار یا بخشی از کار را دارد و به کار کردن می‌پردازد. فرد فریلنسر به شرکت، سازمان و یا کسی وابسته نیست و تعهدی نسبت به انجام کار ندارد. البته لازم به ذکر است که برخی از فریلنسرها قراردادهایی برای انجام کار دارند اما تنها یک قرارداد دو طرفه است و بعد از اتمام کار و دریافت هزینه‌ی کار، این تعهد تمام می‌شود. فریلنسر نه یک شغل تمام وقت است و نه یک شغل پاره وقت و به اصطلاح می‌توان گفت «خودتان آقای خودتان هستید».

در کل فریلنسر به فردی گفته می شود که به صورت قراردادی برای یک یا چند مشتری یا شرکت کار به خصوصی را انجام می دهد. فعالیت فریلنسر ها غالبا از طریق قراردادهای مستقل و معمولا کوتاه مدت با شرکت ها و یا افراد انجام می گیرد. زمینه فعالیت در آزاد کاری می تواند بسیار متنوع باشد برای روشن تر شدن وظایف مشاغل فریلنسری به چند مثال توجه کنید: مثلا فریلنسر عکاسی برای شرکت های متفاوت محتوای بصری تولید می کند یا به برای عکاسی های خاص با کنفرانس ها و مجالس قرارداد می بندد، فریلنسر تولید محتوا برای وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی متفاوت محتوای نوشتاری در حیطه ای خاص تولید می کند، فریلنسر فتوشاپ وظیفه اش ادیت و جلوه بخشی و ویرایش کیفیت عکس ها برای عکاس هاست و یا حتی فریلنسر عمران، که ممکن است طی قراردادی با پروژه های کوچک و بزرگ برای مهندسی یک سازه خاص همکاری کند و ممکن است بعد از اتمام قرارداد با شرکت مورد نظر هیچ گونه همکاری نداشته باشد و یا برعکس منجر به قراردادهای بعدی با آنها شود

معمولاً وقتی بخواهید جایی استخدام شوید، باید رزومه‌تان را برای بررسی بفرستید و اگر رزومه خوبی داشتید، شما را برای مصاحبه‌ای دعوت می‌کنند تا کارفرما و کارمند یکدیگر را کمی بیشتر بشناسند و نیز در مورد جزئیات کار (مثلا ساعات کاری، حقوق، مزایا و…) صحبت کنند؛ در نهایت هم قراردی بین دو طرف بسته می‌شود.


فریلنسری اما کمی متفاوت است.  در شغل فریلنسری، شما به‌جای اینکه برای یک شرکت کنید و سر ساعت ورود و خروج خود را ثبت کنید، به صورت پروژه‌ای (معمولاً در خانه) با شرکت‌های مختلف کار می‌کنید و خودتان مسئول همه چیز هستید.  

 

چگونه فریلنسر شویم؟

اینکه همین الان استعفا بدهید و چند پروژه از بیرون بگیرید شما را به یک فریلنسر حرفه‌ای تبدیل نخواهد کرد! اگر می‌خواهید که فریلنسینگ را به عنوان مسیر اصلی شغلی‌تان انتخاب کنید پس باید بتوانید با زیروبم آن هم آشنا شوید.


در این بخش می‌خواهم کمی دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر صحبت کنیم و ببینیم که از ساختن برند شخصی گرفته تا مدیریت مالی و نرخ‌گذاری و…، چه چالش‌هایی پیش روی شماست و چطور می‌توانید از پس این کارها برآیید. اگر یادتان باشد گفتم که ناشناخته‌های دنیای فریلنسری زیاد است؛ یاد گرفتن این موارد باعث کاهش ناشناخته‌ها و افزایش شانس شما برای موفقیت می‌شود.

مهارت ها و نقاط قوت تان را بشناسید. در چه چیزی خوب عمل می کنید؟ معمولا دیگران از شما می خواهند چه کاری برایشان انجام دهید؟ پاسخ به این سوال کمک می کند زمینه ای را که در آن مهارت بیشتری دارید شناسایی کنید، در آن پیشرفت کنید و از آن به عنوان منبعی برای درآمدتان استفاده کنید.

برای فریلنسر شدن سازمان‌ دهی شده عمل کنین مثل یه فرمانده !

زمانی که تعداد پروژه هاتون افزایش پیدا میکنه، به این نکته توجه داشته باشین که به صورت سازمان دهی و برنامه ریزی شده جلو برین، چرا که ممکنه یه اشتباه کوچیک منجر به نارضایتی مشتری و از دست رفتن وقت و هزینه بشه. از نرم افزارها و اپلیکیشن های مدیریت زمان کمک بگیرین چون در ادامه مسیر ممکنه دچار اشتباه یا گمراهی بشین.


برای فریلنسر شدن از چیزی که نمیدونین، نترسین بلکه یاد بگیرین

اگه مشتری از شما سوالی پرسید و بلد نبودین، اشکالی نداره که به او بگین درمورد سوالش تحقیق می کنین و جوابش و میدین. اون چیزی که مشتری رو ناراحت و مضطرب میکنه، اینه که متوجه مهارت پایین و عدم تخصص شما بشه. صداقت شما برای مشتریان ارزشمنده و به خاطر همین صداقت، شما رو در شبکه‌ ی ارتباطی (کانکشن) نگه میداره.

برای فریلنسر شدن خلاق باشین

روش‌ های زیادی برای خلاق‌ بودن وجود داره تا هم مشتریان بیشتری رو جذب کنین و هم از تجهیزات و فضای کاری استفاده‌ی بهتری کنین. اگه هزینه‌ ی کافی برای خرید رایانه‌ ی نو ندارین، شاید ارتقای سیستم به جای خرید یه رایانه‌ ی جدید، گزینه‌ی بهتری باشه.


به‌ روزرسانی تجهیزات قدیمی هم کارتون رو راه‌ میندازه و میتونین در هزینه‌ ها صرفه‌ جویی کنین. اگه توان اجاره‌ ی یه مکان مجزا برای شروع کار رو ندارین، از همون فضای فعلی خود استفاده کنین و با کمی خلاقیت و تغییر دکوراسیون منزل، محیط مناسبی رو برای کار خودتون فراهم کنین.


یه محصول یا خدمات جدید رو به لیست کارها و توانایی‌ های خود اضافه کنین؛ برای این کار، میتونین از دوستان یا خانواده‌ نیز مشورت بگیرین. گزینه‌ های زیادی برای ایجاد خلاقیت در کار وجود داره که فقط لازمه کمی فکر کنین، مطمئنا خودتون روش‌ های بهتر و جدیدتری رو پیدا میکنین.وضعیت و درآمد فریلنسری در سراسر دنیا چطور است؟

وقتی به کار کردن به عنوان یک Freelancer فکر می‌کنید، به نظر جذاب می‌آید. چرا؟ چون شما در عین اینکه درآمد دارید، مستقل هستید و می‌توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی کار کنید و چه زمانی استراحت؛ همچنین از آنجایی که هیچ محدودیتی در تعداد همکاری‌هایتان وجود ندارد، می‌توانید با مدیریت مناسب زمان، درآمدتان را تا سقف بسیار زیادی بالا ببرید.


بله، تمام این ایده‌ها خیلی جذاب به نظر می‌آیند، مخصوصا برای افرادی که دیگر از محیط یکنواخت و کسل‌کننده کار خسته شده‌اند و می‌خواهند کمی در کنار کارشان، زندگی کنند. دقیقا به خاطر همه این مسائل، کار به سبک فریلنسری در سراسر جهان ریشه دوانده و بدون اغراق، هر روز تعداد افرادی که فریلنسر هستند بیشتر و بیشتر می‌شود

در کشور آمریکا که حدودا ۳۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد، بیش از ۵۵ میلیون نفر فریلنسر مشغول به کار هستند و جالب‌تر اینکه تقریبا ۵۰ درصد این جمعیت را نسل جوان تشکیل داده


مزایای فریلنسری

رییس خودتان هستید

در آزاد کاری زمان بندی تحویل کار، میزان کار و اینکه با چه مشتری هایی مایل هستید همکاری کنید را خودتان انتخاب می کنید. لباس راحتتان را در خانه می پوشید، برنامه سفرتان را راحت برنامه ریزی می کنید و در کل همه چیز به خودتان بستگی دارد.

مالیات فریلنسر کمتر است

در این نوع کار دیگر خبری از ارزش‌های افزوده و مالیات نیست. شما می‌توانید هر چقدر که بخواهید درآمد داشته باشید و توسط کسی بررسی نمی‌شود. نهایت هزینه شما، هزینه واسطه‌گری است که توسط شرکت‌های تامین کننده‌ی پروژه‌های فریلنس ارائه می‌شود. سایت‌های «پونیشا» و «انجام میدم» نمونه‌هایی از این واسطه‌گری هستند. اگر شما یک فرد حرفه‌ای باشید می‌توانید از قبل تمامی هزینه‌های یک پروژه را پیش بینی کنید تا بتوانید این مبالغ احتمالی را از قبل با کارفرما خود طی کنید.

محل کارتان را خودتان تعیین می‌کنید

تا حالا بین دو تا کوه و یا طبیعت یک سایت طراحی کرده‌اید؟ یا اینکه تو تخت خوابتان به تولید محتوا یا نویسندگی پرداخته‌اید؟ در کار فریلنسری شما هرجا که بخواهید می‌توانید کار کنید. البته اگر بخواهید در طبیعت به طراحی سایت بپردازید باید اینترنت را هم در نظر بگیرید یا مثلا در زیر آب نمی‌توانید به کار با کامپیوتر شخصی بپردازید. در کار فریلنسری دیگر کار شما ثابت نیست و اگر شما به کتابخانه یا به خانه‌ی اقوام خود بروید نیر می‌توانید به کار کردن بپردازید.

درآمد بیشتری دارید

درآمد فریلنسر بسته به صنعتی که در آن فعالیت می کند می تواند متفاوت باشد. البته ذکر این نکته مهم است که کاملا بستگی به خودتان دارد که چه میزان کار را متقبل می شوید. فریلنسر بودن همانقدر که جذاب به نظر می آید ریسک بالایی نیز دارد. اما در کل میزان درآمدتان را خودتان به ازای میزان کاری که متعهد می شوید تعیین می کنید.


معایب فریلنسری

مدیریت تمام کارها بر عهده شماست

با آزاد کار بودن مسئولیت تمامی تصمیمات بر گردن شما است. همه کار را مجبورید به تنهایی انجام دهید از بازاریابی و ترقیب مشتریان گرفته تا حسابداری روندهای مالی. در واقع شما یک کارمند ساده نیستید می توان گفت یک بیزینس تمام عیار هستید.


خودتان باید خودتان را بیمه کنید

در شغل فریلنسری دیگر خبری از بیمه و مزایا نیست. در واقع خودتان باید خودتان را بیمه کنید که طبیعتا از بیمه های سنتی که توسط کارفرما در شرکت ها برای کارمندان تهیه می شود گرانتر تمام می شود.

باید بتوانید مهارت‌های خود را افزایش دهید

یک فریلنسر به کسی گفته می شود که مهارت‌های بسیار زیاد دارد. با این مسئله نیز باید کنار بیایید که یک فریلنسر باید مشکلاتش را خودش حل کند و اگر در قسمتی از پروژه به مشکلی خوردید تنها خودتان هستید که می‌توانید به خودتان کمک کنید و کسی مشکل شما را حل نخواهد کرد. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که هیچ کسی هم کاری را رایگان برایتان انجام نمی‌دهد.

مرخصی بدون حقوق

هر کارمندی که در شرکت کار می کند از مزیت مرخصی های با حقوق برخودار است اما در شغل فریلنسری اگر نیاز به یک مرخصی یک هفته ای پیدا کردید کسی بابت آن مبلغی به شما نمی پردازد.

مزایای استاندارد کاری نخواهید داشت

یک فریلنسر مزایای یک کارمند در شرکت را نخواهد داشت. امتیازها و مزایایی مانند بیمه، عیدی، سنوات و ساعات کاری منظم از جمله مهمترین مواردی است که شما در کار فریلنسری از آن بهره نخواهید برد. این موارد شاید در نگاه اول نکته مهمی نباشد اما زمانی که مقایسه می‌کنیم، کمبود آن‌ها را احساس خواهیم کرد.


در نهایت بدانید...


حتما شنیده‌اید که می‌گویند «مرغ همسایه غاز است». اگر قبل از اینکه فریلنسر شوید واقعا به این کار فکر نکنید و یا با دلایلی نادرست و غیرمنطقی پا در این راه بگذارید، بعد از مدتی دلسرد شده و حتی ممکن است از نظر مالی ضرر کنید.

این مورد خیلی شفاف و ساده است؛ اما باز هم می‌خواهم تاکید کنم که هیچ درست و غلطی وجود ندارد که برای همه صادق باشد؛ شما فقط و فقط باید ببینید که چه نوع کاری برای شما، خانواده‌تان و مسیر شغلی‌تان بهینه است.


مقالات مرتبط